Műterem című műsorunk mai vendége 15 órától Zoboki Gábor.

Pályáját fiatal kora ellenére nagy léptékű, összetett feladatok jellemzik. BUVÁTI-nál megalakított Városháza műterem volt az első olyan műhely, ahol már önállóan megmutathatta képességeit. Itt formálták meg Budapest történeti Középső Belvárosának, a város szívének tekinthető városközpont új irányokat mutató részletes rendezési tervét. A feladat hatalmas mennyiségű adat feldolgozását jelentette, a szerteágazó hatósági és szakhatósági egyeztetés és kapcsolattartás során.
A 90-es évek vége felé jelentős változások elé nézett a magyar gazdaság és társadalom, így az állami vállalati létforma is megkérdőjeleződött. Lehetőség nyílt arra, hogy Zoboki Gábor néhány társával megalakítsa a jelenlegi cég jogelődjét, a Zoboki és Társai Építészirodát, melynek a Városháza projekt befejezése lett az első feladata. Később további megbízások érkeztek, melyek igazolták munkájuk sikerét. Ezt követően Demeter Nóra csatlakozása után, a már Zoboki-Demeter és Társaik Építésziroda Kft. nyerte el a Kormányzati Negyed elhelyezésére vonatkozó megbízást. A munka eredménye az államhatalmi intézmények hosszú távú elhelyezési koncepciója és a végrehajtás megvalósítási terve. A szerzők kilenc kötetes tanulmányban 136 ingatlan és 36 központi intézmény átvilágítását dokumentálták, alkotmányjogi, építészeti, városrendezési és közgazdasági elemeket ötvöző szempontrendszer alapján. A munkában feldolgozták a legfőbb államhatalmi intézmények és épületeik történetét, kapcsolatháló elemzési módszerrel vizsgálták az intézmények közötti együttműködést és javaslatot tettek az intézmények tartós és méltó elhelyezésére. A koncepció sikerét az idő igazolta, a javasolt lépések fokozatosan a gyakorlatban is érvényre jutnak.
Eddigi legösszetettebb szakmai feladata a budapesti Művészetek Palotája megtervezése volt, ahol építészeti és technológiai szempontból is sikerült példaértékű épületegyüttest létrehoznia.

Ezzel a beruházással Budapest a legkorszerűbb, világszerte az elsők között számon tartott hangverseny helyszínek sorába lépett. Az itt megszerzett építészeti, technológiai és szervezési tapasztalat révén olyan egyedülálló tudásra tett szert a Zoboki-Demeter és Társaik Építésziroda, melyet a további nagy volumenű projektek lebonyolítása során tovább kamatoztat. Így az iroda számos más helyről is kapott felkérést hasonló létesítmények tervezésére (Surgut - Szibéria, Pécs, Shenzhen - Kína, Zeneakadémia Budapest). A MÜPÁ-val való együttműködés azóta is folyamatos: állandó a kapcsolatok bővítésében Zoboki Gábor részvétele, hiszen a térségben egyedülálló tudású ház kiterjedt kapcsolatrendszert ápol mind Európában mind a tengeren túl.
Zoboki Gábor a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építész Szövetség aktív tagja, számos fővárosi és kerületi tervzsűrin mint résztvevő és mint zsűror is szerepel. Jelentős tervpályázatok díjnyertes tervezője, vagy tervező team tagja, munkásságát a magyar és nemzetközi építész szakma legjelentősebb díjaival jutalmazta. Publikációi szakmai folyóiratokban jelennek meg, recenziókat és kritikákat kapott e folyóiratokon kívül napilapokban is.
Tárgyalási nyelve angol, ezen kívül német, orosz és francia nyelvtudással rendelkezik.
Zenerajongó.
Zoboki Gábor munkamódszerére a komplex megközelítés jellemző, azaz az építészeti kereteken és műszaki feltételrendszeren túl a feladatok gazdasági, művészeti szempontjait is érvényesíti.
Zoboki Gábor és az iroda díjai:
- Év lakóháza díj, 1997, 1998, 2000
- Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztje, 2005
- Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Dícsérő oklevele ZDTÉ részére, 2005 (Művészetek Palotája)
- CIJ Awards Hungary, 2005 (Best Overall Development, Művészetek Palotája)
- Príma díj, 2005
- Style in the Business díj, 2006
- FIABCI Prix d’Excellence Bangkok, 2006 (Művészetek Palotája)
- Pro Architectura díj, 2006 (Művészetek Palotája)
- CIJ Awards Hungary, 2006 (Best Office Development, Center Point 2)
- Superbrands díj, 2007 (Művészetek Palotája)
- „Budapestért” díj, 2007 (Nemzetközileg is kimagasló építőművészeti tevékenységért)
- Ybl Miklós-Díj, 2008 (Magas színvonalú, sokrétű építészeti munkásságért)
- Budapest Építészeti Nívódíja, 2008 (Richter Gedeon Zrt. Kémiai Kutatóépület)
- FIABCI Hungary, Különdíj, 2009 (Richter Gedeon Zrt. Kémiai Kutatóépület)
- Pro Architektura Újbuda, 2009 (XI. kerületi kimagasló tervezői munkákért)
(Forrás)
Ha tetszett a bejegyzés, várunk Facebook közösségünkben!