November 5-én indította el első fotópályázatát a FUGA Rádió. A képek minden megkötés nélkül feltölthetők voltak, kizárólag a jogtisztaságot kellett tiszteletben tartaniuk a résztvevőknek, akiktől épületekkel kapcsolatos felvételeket vártunk.
Az egy hónapig tartó szavazás alatt 184 pályázótól összesen 479 fotó érkezett. Ezekből választotta ki a közönség a neki legjobban tetszőt, további hármat pedig a szervezők. Íme a díjazottak:
Közönségdíj: Sós Eszter - Budapest – 2012 (342 szavazattal)
"Fotózni indultam egy téli estén, minden konkrét cél nélkül, és egyszer csak kikötöttem a Dunakorzón. Ugyanezt a képet elkészítettem villamos nélkül is, de aztán jött egy villamos, és kipróbáltam, milyen, ha elmegy a gép és a var között. Több ilyen képet is készítettem, de egyik sem lett igazan jó. Vagy túl sok volt a villamos vagy túl kevés. És egyszer csak nem jött több villamos. Álltam a fagyban, sokáig reménykedtem, hogy jön meg egy utolsó, de nem jött. Nagyon szerettem volna megcsinálni ezt a képet, ezert néhány nappal később visszamentem ugyanoda, és addig kísérleteztem, míg ez nem lett belőle."
A FUGA Rádió díja: Csörge Szabolcs József - Az 56-os emlékmű és az ING székház, Budapest - 2008. 08. 31.
"Az 56-os emlékműről készült képemet 2008-ban egy városligeti séta alkalmával készítettem. Már távozóban voltunk a térről, amikor hátrafordultam és megláttam az emlékmű és az ING székház alkotta képet. A fotóhoz a távolság és a tér összenyomása miatt teleobjektívet használtam, így értem el, hogy az emlékmű és az épület egy síknak hasson."
A FUGA Építészeti Központ díja: Anna Zavileiskaia - Moszkva, Park Pobedy metróállomás, 2010
„A kép nagyon egyszerűen készült - szerencsém volt, hogy egy hétvégén, ráadásul télen, elmentem metrózni, megnézni az új állomásokat, amelyek épülnek folyamatosan Moszkvában, és mivel már régóta Budapesten lakom, már nem is ismerem az új vonalakat vagy állomásokat.
Szóval, oda kerültem és alig volt ember, mert ez az állomás egy nagy parknál van, nem lakónegyedben. Tél, vasárnap - üres. Csináltam pár felvételt, mert a moszkvai metró tényleg különleges - sok mindent tudok mesélni róla, és tiszta is mindig! De valami hiányzott ebben a tökéletességben. És pont egy srác ott ült és várt a barátnőjére. Megkértem őt, hogy sétáljon be a kockába, hogy léptéke legyen ennek a belső térnek - neki úgyse volt sok dolga és örömmel sétált egyet :) És amikor jött felém - akkor észrevettem - hogy ez egy pillangó lett, ez az egész – a srác mint a teste és az a szimmetria mint a szárnyai..."
Varga Pincészet díja: Bán András - Albertfalva, 2012
"A camera obscura elv lényegében egy nagyon ősi megfigyelésen alapszik, miszerint sötét térben kis lyukon keresztül bejövő fény a falra rajzolja a szembelévő látványt. Lényegében ez a fényképezés alapja, a probléma nagyon sokáig a kép rögzítése volt. Ma már könnyű dolgunk van, hiszen a digitális gépekkel is sikeresen dokumentálhatjuk a kivetülő képet.
Mit látunk a képen? Egy szobából készítettem camera obscurát. A szemben lévő látvány fejjel lefelé vetül ki a falra. Az ablakokat alufóliával fedtem be, és a fény, egy körülbelül kiskörömnyi lyukon érkezett a szobába. Amikor a szemem megszokta a sötétet, megdöbbentett az, hogy ilyen pontosan az ajtókeretben vetül ki egy teljes panelépület, így létrehozva még egy képet a képben."
Az összes beérkezett képet kiállítottuk, hogy a teljes mezőny látható legyen és azok is kikerüljenek a falra, akik most nem nyertek.
A megnyitón fellépett a Bélaműhely:
A pályázat teljes képanyaga Facebook oldalunkon megtekinthető.